Układ sercowo-naczyniowy jest jednym z najważniejszych układów organizmu, zapewniającym jego żywotną aktywność. Układ sercowo-naczyniowy zapewnia krążenie krwi w organizmie człowieka. Krew wraz z tlenem, hormonami i substancjami odżywczymi jest rozprowadzana naczyniami po całym ciele. Po drodze dzieli te związki ze wszystkimi narządami i tkankami. Następnie zabiera wszystko, co zostało z metabolizmu do dalszej utylizacji.
Nuga best opowie o układzie sercowo-naczyniowym.
Krew krąży w organizmie dzięki sercu. Kurczy się rytmicznie jak pompa, pompując krew przez naczynia krwionośne i dostarczając do wszystkich narządów i tkanek tlen i składniki odżywcze. Serce jest żywym silnikiem, niestrudzonym pracownikiem, w ciągu minuty serce pompuje przez organizm około 5 litrów krwi, w godzinę - 300 litrów, w ciągu dnia - 7000 litrów.
Krew przepływającą przez układ sercowo-naczyniowy można porównać do sportowca biegającego na różnych dystansach. Kiedy przechodzi przez małe (płucne) krążenie, jest to sprint. A wielkie koło to już maraton. Anglik William Harvey opisał te kręgi już w 1628 roku. Podczas wielkiego kręgu krew rozlewa się po całym ciele, nie zapominając o dostarczeniu mu tlenu i pobraniu dwutlenku węgla. Podczas tego biegu krew tętnicza staje się żylna.
Niewielki krąg krwi jest odpowiedzialny za napływ krwi do płuc, gdzie krew wydziela dwutlenek węgla i jest wzbogacona tlenem. Krew z krążenia płucnego wraca do lewego przedsionka. Krążenie ogólnoustrojowe, rozpoczynające się w lewej komorze, zapewnia transport krwi w całym organizmie. Krew nasycona tlenem jest pompowana przez lewą komorę do aorty i jej wielu odgałęzień - różnych tętnic. Następnie trafia do naczyń włosowatych narządów i tkanek, gdzie tlen z krwi jest zamieniany na dwutlenek węgla. Krążenie ogólnoustrojowe kończy się małymi żyłami, które łączą się w dwie duże żyły (żyła główna) i zawracają krew do prawego przedsionka. Przez żyłę główną górną wypływa krew z głowy, szyi i kończyn górnych, a wzdłuż żyły głównej dolnej - z tułowia i kończyn dolnych.
Naczynia krwionośne to elastyczne rurkowate formacje w ludzkim ciele, wzdłuż których siła rytmicznie kurczącego się serca lub pulsującego naczynia przenosi krew przez ciało. Przez tętnice krew płynie z serca do narządów, żyłami wraca do serca, a najmniejsze naczynia - naczynia włosowate - doprowadzają krew do tkanek.
Żadna komórka nie może się obejść bez składników odżywczych i tlenu. Są dostarczane przez tętnice. W całym organizmie przenoszą bogatą w tlen krew. Podczas oddychania tlen dostaje się do płuc. gdzie w całym organizmie rozpoczyna się dalsza dostawa tlenu. Najpierw do serca, a następnie wzdłuż dużego kręgu krążenia krwi do wszystkich części ciała. Tam krew zamienia tlen w dwutlenek węgla, a następnie wraca do serca. Serce pompuje go z powrotem do płuc, które pobierają dwutlenek węgla i dostarczają tlen, i tak dalej na zawsze. Są też tętnice płucne krążenia płucnego, są one w płucach i przez nie uboga w tlen i bogata w dwutlenek węgla krew dostaje się do płuc, gdzie zachodzi wymiana gazowa. Ta krew następnie powraca do serca przez żyły płucne.
Krew z dwutlenkiem węgla i produktami przemiany materii z naczyń włosowatych najpierw dostaje się do żył i przemieszcza się wzdłuż nich do serca. Zastawki, które znajdują się w prawie wszystkich żyłach, powodują jednokierunkowy przepływ krwi.
Nawet w małym kręgu krążenia krwi występują tak zwane żyły płucne. Dzięki nim bogata w tlen krew przepływa z płuc do serca.
W poszukiwaniu google optymalizacja strony seo-web.com.pl