Nuga best zaprasza do salonu! 

Pon. – Pt.  8:00  – 16:00

Wierzbięcice 36, Poznań 61-568

Wokół Starego Miasta

Jedną przecznicę na południe od Pałacu Górków znajduje się wspaniały kościół parafialny św. Stanisława (Kościół Św. Stanisława, ul. Gołębia 1) .

Ten jeden z najpiękniejszych kościołów romańskiego baroku w Polsce był własnością jezuitów do 1701 roku. Został poważnie zniszczony w czasie wojny, ale barokowe wnętrze ze wspaniałą sztukaterią i freskami zostało starannie odrestaurowane. Podobnie jak w Kaplicy Sykstyńskiej Michała Anioła, odnowione kolory świeciły tak jasno, że renowacja wywołała falę krytyki. Zwróć uwagę na niezwykłą płaską kopułę i złudzenie optyczne, które sprawia wrażenie sklepienia. Organy to znakomite dzieło XIX-wiecznego mistrza. Friedrich Ladegast.

Do kościoła przylegają piękne pomarańczowo-różowe budynki - dawne kolegium jezuitów, w którym obecnie mieści się gmina.

Kilka atrakcji znajduje się na zachód od Starego Rynku. Barokowy kościół Franciszkanów (Kościół Franciszkanów, ul. Franciszkariska 2) przyciąga dwiema identycznymi wieżami; budynek pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Wewnątrz zwróć uwagę na okazałe sztukaterie i malowidła ścienne.

Po przeciwnej stronie ul. Franciszkańskiej znajduje się Muzeum Sztuk Uzytkowych, ul. Góra Przemysta 1 czynne: wt-śr., Sob. 10.00-16.00, w godz. 10.00-15.00, wstęp płatny) ; Muzeum mieści się w dawnym zamku królewskim i prezentuje ceramikę, szkło i srebro. W XIII wieku. na tym miejscu stał prawdziwy zamek, ale przez ostatnie stulecia był nieustannie niszczony i ponownie odbudowywany. Obecna budowla wcale nie przypomina zamku - jest to rekonstrukcja z XVIII wieku.

Centrum miasta

Na zachód od strony zachodniej znajduje się Muzeum Narodowe (Muzeum Narodowe, al. Marcinkowskiego 9, czynne: wt.10.00-18.00, cp 9.00-17.00, czw., Niedz.10.00-16.00, nd, sob. 10.00-17.00 wejście płatne) , którego fasada wychodzi na Plac Wolności ( Plac Wolności), który słuszniej byłoby nazywać Placem Bankowym ze względu na liczbę banków polskich i zagranicznych. Budynek główny muzeum jest najstarszy; został zbudowany na początku XX wieku. wzorowany na berlińskim arsenale. Zawiera imponującą kolekcję sztuki średniowiecznej, malarstwa z XVI i XVIII wieku, w tym artystów hiszpańskich i „starych mistrzów” flamandzkich, a także dzieła polskiej sztuki współczesnej, w tym Malczewskiego, Matejki i Wyspiańskiego. Otwarte w 2001 roku nowe skrzydło muzeum nie jest tak naprawdę nowe - jego budowę rozpoczęto w 1980 roku, dlatego wygląda na nieco przestarzałe. Znajdują się w nim wystawy czasowe.

Na Placu Wolności znajduje się również Biblioteka Raczyńskich, zbudowana na początku XIX wieku. wzorowany na paryskim Luwrze. To jedna z najstarszych bibliotek publicznych w Polsce.

Architekturę z okresu przynależności Poznania do Prus można znaleźć na wschód od Placu Wolności. Odszukaj Teatr Bolszoj (Teatr Wielki, ul. Fredry 9) z kolumnadą i klasycznym portykiem oraz należące do uniwersytetu neorenesansowe Collegium Minus. Przed uniwersytetem wzniesiono pomnik ofiar czerwcowego powstania poznańskiego 1956 r., Na którym postawiono dwa krzyże ku czci robotników zabitych podczas masowych protestów przeciwko władzy komunistycznej.

Po przeciwnej stronie ulicy stoi monolit Kaiserhaus (miejscowi nazywają go też „zamkiem”) , zbudowany dla niemieckiego cesarza Wilhelma II, choć nigdy nie spędził tu nocy. Obecnie w tym imponującym budynku mieści się centrum kulturalne.

Od zachodu zaczyna się teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, które odbywają się od lat dwudziestych XX wieku. i jest uważany za największy i najbardziej ruchliwy w Polsce. 10 minut spacerem na południowy zachód wzdłuż ulicy Franklina Roosevelta, za głównym dworcem kolejowym, po przeciwnej stronie ulicy Glogovskaya, znajduje się Wilson Park, wyspa zieleni nazwana na cześć prezydenta USA Woodrowa Wilsona.

Na terenie parku znajduje się Palmiarnia - olbrzymia szklarnia z 17 tysiącami roślin tropikalnych i dużą kolekcją kaktusów.

Ostrów Tumski

Miasto Poznań zaczęło się od osady na cichym Ostrowie Tumskim , otoczonym rzekami Tsybina i Wartą, które znajduje się zaledwie 15 minut spacerem od Starego Rynku. Jak powiedział kiedyś papież Jan Paweł II, wyspa (obecnie spokojna okolica instytucji kościelnych) jest miejscem, gdzie „zaczęła się Polska”.

Dumą wyspy jest Katedra (Katedra, Ostrów Tumski 17) . Na początku IX wieku. królowie z dynastii Piastów założyli na wyspie osadę i zbudowali zamek. Prawdziwy fundament pierwszego państwa polskiego leży pod katedrą, najstarszym budynkiem na wyspie, datowanym na 968 rok. Główna część katedry jest gotycka, zbudowana w XIV i XV wieku. (dach, dwie wieże i większość wyposażenia wnętrz uległy zniszczeniu w czasie II wojny światowej) ; niezwykła sklepiona galeria nad ołtarzem pełni wyłącznie funkcję dekoracyjną. Po lewej stronie za ołtarzem znajduje się Złota Kaplica (Złota Kaplica)- zamieszki w luksusowej złotej biżuterii pierwszej połowy XIX wieku. Kaplica została zbudowana jako mauzoleum dla dwóch władców, którzy odegrali znaczącą rolę w budowie państwa polskiego, Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego. W kaplicy prawego ołtarza bocznego na łukach znajduje się 1616 wspaniałych fresków, aw głębi po prawej Kaplica Królewska, w której spoczywa ostatni z królów pochowanych w Poznaniu (wszyscy kolejni zostali pochowani w Krakowie)... W Kaplicy Komunii Świętej zobaczysz imponujący renesansowy grób rodziny Gorków. Wzdłuż naw bocznych eksponowanych jest pięć unikatowych płyt z brązu, które zostały odkryte w 1991 roku w Ermitażu w Sankt Petersburgu i zwrócone do katedry. W krypcie katedry zachował się wykopany w latach pięćdziesiątych XX wieku. starożytny fundament pierwszego kościoła, który stał w tym miejscu; znajduje się tam również Muzeum Archeologiczne.

Uważa się, że spoczywają tu szczątki pierwszych dwóch władców Polski, ale nie ma na to przekonujących dowodów.

Malta

Jeśli chodzi o zajęcia rekreacyjne i sportowe, wybierz się na Maltę, nad jezioro i park na wschód od Starego Miasta. Sztuczne jezioro Malta pochodzi z lat 50. XX wieku i jest często wykorzystywane do regat i zawodów w sportach plażowych i wodnych; na brzegu jest też sztuczny tor narciarski i letni tor saneczkowy. Ścieżka nad jeziorem jest popularna wśród biegaczy i rowerzystów. Latem w parku odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne; nad brzegiem jeziora znajdują się dobre restauracje i jedne z najlepszych hoteli w Poznaniu.

Szaleństwo Roguelike

Poznań słynie z święta 11 listopada na cześć IV wieku. Święty Marcin. W tym dniu mieszkańcy Poznania konsumują niesamowite ilości bajgli Marcina z nadzieniem makowym w kształcie rogów byka.

Wycieczki z Poznania

Dwie popularne wycieczki z Poznania to Zamek Kurnik i Pałac w Rogalinie. Do obu miejsc można dojechać autobusem i można odwiedzić najpierw Kurnik, a następnie Rogalin bez powrotu do Poznania. Szybciej i łatwiej jednak dojechać tam własnym transportem.

Zamek w Kurniku

Zamek w Kurniku (Zaraek w Korniku) , około 20 km na południowy wschód od Poznania, powstał w XV wieku. najbogatsza i najbardziej wpływowa rodzina w Poznaniu, Górze. W XIX wieku, gdy zamek był właścicielem Dzialińskich, został on odbudowany. W zamku znajduje się kolekcja dzieł sztuki i sprzętu wojskowego; zachowały się również oryginalne meble. Wszędzie piękne parkiety i rzeźbione drewniane portale. Najbardziej niezwykłym pomieszczeniem zamku jest Sala Mauretańska, wzorowana na pałacu Alhambra w Granadzie w Hiszpanii.

Na terenie za zamkiem w XIX wieku. założono arboretum, w którym rośnie obecnie ponad 2500 gatunków roślin.

Pałac w Rogalinie

Pałac w Rogalinie, 13 km na zachód od Kurnika, otwarty w 2010 roku po renowacji. XVIII-wieczny barokowy pałac należący do sekretarza królewskiego Kazimierza Raczyńskiego słynie z parku i niewielkiego muzeum. W prawym skrzydle muzeum można zobaczyć portrety rodziny Raczyńskich, a także makietę londyńskiego mieszkania Edwarda, który był dyplomatą. Po lewej stronie głównego budynku znajduje się galeria „malarstwa salonowego” z dziełami polskich mistrzów, takich jak Wyspiański, Podkowiński i Malczewski. W pięknym angielskim parku rosną trzy ogromne dęby, z których każdy ma około 600 lat. Drzewom nadano imiona trzech książąt - Lecha, Czecha i Rusa, którzy według legendy byli założycielami Polski, Czech i Rusi.

Gniezno

Jeśli planujesz zostać w Poznaniu na dłużej, polecamy odwiedzenie Gniezna, jednej z najstarszych osad w Polsce. Według niektórych przekazów, to właśnie tutaj w 966 r. Został ochrzczony polski książę Meszko I, tj. miejsce to stało się punktem wyjścia do szerzenia się katolicyzmu w kraju. W 1025 r. W katedrze miejskiej koronowano pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Niektórzy badacze uważają też, że Gniezno było pierwszą stolicą państwa, zanim Poznań przejął tę rolę.

W każdym razie możesz spędzić tutaj bardzo ekscytujący dzień lub nawet zatrzymać się na krótki czas. Począwszy od obszernego rynku. odwiedź starożytną katedrę. sięga XIV wieku, a także nad brzegiem jeziora muzeum poświęcone początkom państwa polskiego.

Na północ od Gniezna znajduje się osada z epoki brązu, odkryta w 1930 roku i częściowo zrekonstruowana. Mija go turysta, kursując między Żninem (Żnin) a Gminą Gąsawa (Gąsawa) . Do każdego z tych miast można dojechać indywidualnie autobusem z Gniezna. Pociągi i autobusy kursują regularnie z Gniezna do Poznania przez cały dzień.

Świebodzin

Dla ekstrawaganckich zabytków udaj się do Świebodzina, 100 km na zachód od Poznania. W listopadzie 2010 roku miejscowy ksiądz wraz z grupą wyznawców postawił na wzgórzu poza miastem 33-metrowy posąg Jezusa Chrystusa (wyższy nawet niż w Rio) . Projekt ten spotkał się z dużą krytyką w środowisku katolickim, a dziennikarze dodawali oliwy do ognia, informując, że posąg został wykonany przy użyciu tanich technologii, przez co jest wyjątkowo niestabilny. Ogólnie, jeśli chcesz zobaczyć ten cud, pospiesz się, w przeciwnym razie może być za późno.

Świebodzin znajduje się na trasie kolejowej między Poznaniem a Berlinem, na której codziennie odbywają się trzy bezpośrednie loty z Poznania.

Najlepszy czas na wizytę

Latem w pobliżu miasta znajduje się wiele wspaniałych parków z jeziorami, pałacami i zamkami.

Nie przegap !

Poznańskie Słowiki to chór chłopięcy koncertujący przez cały rok.

Koncerty organowe w Kościele Fara odbywają się od lipca do września codziennie o godzinie 12:15.

Budynek bazaru w pobliżu Placu Wolności. To tam, po apelu pianisty i patrioty Paderewskiego, padł strzał, który stał się sygnałem do powstania wielkopolskiego w 1918 roku, dzięki któremu Poznań został wycofany z Prus i wrócił do Polski.

Muzeum Instrumentów Muzycznych na Starym Rynku.

Pałac w Rogalinie, na południe od miasta.

Powinieneś wiedzieć

W okresie zaboru pruskiego Poznań stał się ośrodkiem wojskowym, który nazywał się Festung Posen („Twierdza Poznań”) .

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить

Nuga Best Produkty