Nuga best zaprasza do salonu!

Pon. – Pt.  8:00  – 16:00

Al. Wojska Polskiego, 32/U1

Szczecin 70-475

 

"Współczesny Szczecin liczy nieco ponad 400 tys. Mieszkańców i jest siódmym co do wielkości miastem wśród wszystkich polskich miast. Bliskość największego portu w kraju sprawia, że miasto to jest ważnym ośrodkiem przemysłowo-handlowym, ale Szczecin ma długą i bogatą historię, która pozostawiła po sobie wiele atrakcji przyciągających turystów z całego świata. Władze miasta nie zaniedbują tej branży, infrastruktura turystyczna jest dobrze rozwinięta, jest wiele hoteli, restauracji, biur podróży, a na centralnych ulicach znajdują się nawet specjalne oznaczenia, którymi można przejść obok wszystkich głównych atrakcji Szczecina.Turyści przyjeżdżają do tego polskiego miasta głównie w celu zwiedzania wielu średniowiecznych zabytków. Szczecinowi trudno jest rzucić wyzwanie Dubrownikowi , Brugii czy Toruniu , ale pozostawia po sobie jak najlepsze wrażenia. Również bliskość granicy niemieckiej, zaledwie 16 kilometrów, sprawia, że jest to wygodne miejsce do odwiedzenia podczas wycieczki po Europie Wschodniej lub Północnej.Główną atrakcją jest Zamek Szczeciński, czy też jak często się go nazywa Zamkiem Książąt Pomorskich. Na uwagę zasługują także inne stare budynki - ratusz, szereg kościołów i katedr, wśród których wyróżnia się Katedra św. Jakuba, Brama Królewska i Portowa, Baszta Dziewicza oraz muzeum.

Ale Szczecin jest interesujący nie tylko ze względu na zabytki, ale także współczesną kulturę. W mieście działa kilka teatrów, w tym klasyczny polski, filharmonia, kabaret i opera, dwa muzea poświęcone polskiemu kinu przyjmują gości. W oparciu o te instytucje kulturalne odbywa się wiele krajowych, a nawet światowych festiwali. Do najważniejszych wydarzeń należą festiwale dla gitarzystów, wędrowne teatry, zespoły młodzieżowe i festiwal jazzowy. Ale główne wydarzenie, które przyciąga wielu turystów, to „Dni Morza”, odbywają się co roku w czerwcu. W tym czasie do Szczecina przypływają żaglowce z całego świata, od małych jachtów po wielomasztowe olbrzymy.

Pomimo tego, że sam Szczecin leży nad jeziorem Dombe, wakacje na plaży należy traktować jedynie jako dodatek do głównych zajęć rekreacyjnych. Morze Bałtyckie oddalone jest od miasta o 70 kilometrów, więc wycieczka do niego zajmie co najmniej pół dnia, ale można odpocząć w jednym z nadmorskich kurortów. Należy pamiętać, że jest to zimne morze, a pływanie rzadko jest wygodne nawet w miesiącach letnich.

Pogoda

Bliskość Morza Bałtyckiego zapewnia łagodny klimat z ciepłymi zimami i chłodnymi latami. Średnia temperatura w miesiącach zimowych to 1-3 stopnie powyżej zera w dzień i niewielki minus w nocy, a latem temperatura powietrza rzadko przekracza 25 stopni Celsjusza. Opady występują ze średnią intensywnością, większość z nich w lipcu, średnio 5 dni tego miesiąca jest deszczowa.

Pogoda w Szczecinie jest dość komfortowa przez cały rok, ale najlepszy czas na zwiedzanie tego miasta to okres od maja do września, choć zimą pogoda nie będzie przeszkadzała w dobrym wypoczynku. Ale latem, szczególnie w lipcu, można zanurzyć się w wodach Bałtyku, choć nie należy liczyć na pełnowartościową kąpiel, nawet w upalne dni woda rzadko ogrzewa się powyżej 20 stopni.

Historia

Przed powstaniem samego Szczecina w obecnym sąsiedztwie miasta mieszkali przedstawiciele Rugi, jednego z ludów wschodnioniemieckich. Ale pierwsza godna uwagi osada na miejscu obecnego miasta powstała około 800 roku dzięki staraniom Słowian, którzy założyli warownię, aby chronić przeprawę przez Odrę.

Rzemieślnicy i kupcy zaczęli osiedlać się w pobliżu fortyfikacji, ponieważ otrzymali ochronę, a samo miejsce znajdowało się na skrzyżowaniu szlaków handlowych, a mieszkańcy mieli możliwość odbierania towarów rzeką i wysyłania ich dalej nad Bałtyk, a wraz z handlem rozwijało się rybołówstwo. Samo miasto Szczecin rozrosło się i ostatecznie stało się główną osadą związku plemiennego Ukran. W X wieku ziemie szczecińskie zostały zajęte przez wojska Mieszka I, pierwszego księcia polskiego, który włączył Pomorze Zachodnie do swojego państwa, a Szczecin stał się głównym miastem tego regionu, zachowując jednocześnie niepodległość.

Średniowiecze

Na początku XII wieku Szczecin był jednym z największych i najbardziej rozwiniętych miast południowego Bałtyku i liczył około 5000 mieszkańców. Miasto o znaczeniu strategicznym stało się przedmiotem roszczeń polskich książąt i Bolesława III Krzywej Ust w kampanii 1120-1121, która ostatecznie podbiła Szczecin i ochrzciła jego mieszkańców. Z prawnego punktu widzenia polski Szczecin stał się stolicą Księstwa Pomorskiego.

Ale polskie panowanie nie trwało długo, już w 1181 roku miasto przeszło pod panowanie Świętego Cesarstwa Rzymskiego i zaczęło nazywać się Szczecinem. Ale jeszcze wcześniej w mieście osiedlili się kupcy niemieccy, którzy faktycznie rozpoczęli proces germanizacji miasta, skoro zaczęli się tu przemieszczać inni osadnicy, osiedlając się poza Słowianami. Wraz ze zmianą obywatelstwa władza przeszła w ręce mniejszości niemieckiej, która nadal oddzielała się od rdzennej ludności miasta. Dość szybko, w ciągu zaledwie stu lat, liczba Niemców przekroczyła Słowian. Jednocześnie germanizacja miała też swoje zalety, które odegrały ważną rolę w historii rozwoju miasta. W szczególności w 1243 r. Szczecin otrzymał prawo magdeburskie, aw 1278 r. Należy do Hanzy - potężnego związku zawodowego wolnych miast.

Kolejne stulecia to okres największego rozkwitu miasta. Jako stolica dość niezależnego Księstwa Pomorskiego, z przywilejami handlowymi z różnych krajów, Szczecin staje się jednym z głównych miast handlowych Pomorza oraz głównym dostawcą soli, zboża i śledzia w regionie. Potęga miasta rośnie na tyle, że w XIV i XV w. Szczecińscy władcy wciągnęli się w wojny handlowe i rozszerzyli sferę swoich interesów handlowych na całą Polskę i Brandenburgię, stając się de facto monopolistą w zbożu.Ale wiek XVI był początkiem schyłku Szczecina. Powodem było wiele czynników - i wprowadzenie ceł, upadek rynku śledziowego oraz wpływ szlachty, która chciała zapanować nad bogatym wolnym miastem. 

Swój wkład miała również reformacja, podczas której Szczecin cierpiał z powodu niepokojów. 

Również w 1563 roku rozpoczęła się północna wojna siedmioletnia między Szwecją i Danią z aliantami, w tym z Polską. 

Wojna zakończyła się wyczerpaniem wszystkich walczących stron, podpisano szczeciński traktat pokojowy, zgodnie z którym żadna ze stron nie zdobyła ani nie utraciła terytoriów.

Renesans i współczesność

Kolejnym kamieniem milowym w historii miasta jest wojna trzydziestoletnia. Pomorze odmówiło zawarcia sojuszu z Niemcami i wsparło Szwedów. W rezultacie, po podpisaniu traktatu szczecińskiego w 1630 r., Ogłoszono szwedzką okupację Szczecina i miasto zostało dobrze ufortyfikowane.

Wojna zakończyła się podpisaniem pokoju westfalskiego, zgodnie z którym Pomorze wraz ze stolicą trafiło do Świętego Cesarstwa Rzymskiego, ale po śmierci ostatniego księcia zachód regionu wraz ze Szczecinem został przekazany Szwecji, pozostawiając ją formalnie w ramach cesarstwa. Dzięki temu król Szwecji otrzymał tytuł księcia pomorskiego oraz prawo do tronu państwa niemieckiego. Ale dla Szczecina wydarzenia te zakończyły się źle - miasto straciło regiony zbytu i część szlaków handlowych, ucierpiało też w czasie wojen z Brandenburgią.

Początek XVIII w. Przyniósł Szczecinowi kolejną zmianę władców. W 1713 r. Miasto to zostało zajęte przez wojska pruskie pod pretekstem obserwacji świata poprzez faktyczną okupację. A po 7 latach Szwecja oficjalnie przekazała Szczecin w posiadanie Prus. Ale dla rozwoju miasta stało się błogosławieństwem, gdyż zaczęło pełnić rolę jednego z głównych portów państwa, zachowując prawo do miana stolicy Pomorza.W czasach pruskich, bezpośrednio nad brzegiem Morza Bałtyckiego w Świnoujściu powstał nowy duży port, gdzie nadal się znajduje. Sam Szczecin zaczął się szybko rozwijać, w ciągu 100 lat liczba mieszkańców miasta wzrosła z 6 000 do 21 000 w 1816 r. I do 58 000 w 1861 r. W XIX wieku zaczęto aktywnie korzystać z transportu parowego, zbudowano kolej do Berlina i Poznania, zlikwidowano ograniczające wzrost korporacje rzemieślnicze. ... Ale w tym czasie Szczecin był całkowicie niemieckim miastem, mieszkało w nim nie więcej niż 5% Polaków, choć byli wśród nich zamożni przemysłowcy i kupcy, którzy popierali pomysł powrotu miasta do Polski.

Potem nastąpiły dwie wojny światowe, które dotknęły całą Europę i Szczecin nie był wyjątkiem. I wojna światowa ponownie przyniosła miastu upadek, głównie dlatego, że ponownie zostało odcięte od głównych szlaków handlowych i dostawców towarów.

W wyniku wojny Szczecin pozostał częścią Niemiec, najpierw w Republice Weimarskiej, a następnie w nazistowskich Niemczech. Ludność polska zaczęła podlegać represjom, zamykano polskie placówki oświatowe i domy kultury. W czasie II wojny światowej aż do wyzwolenia przez wojska radzieckie pełnił funkcję ośrodka przemysłowo-logistycznego. W 1944 roku Szczecin został mocno zbombardowany, a później ucierpiał podczas ciężkich walk pomiędzy Armią Czerwoną a wojskami hitlerowskimi. Dzień wyzwolenia Szczecina - 26 kwietnia 1945 r., Zaledwie dwa tygodnie przed kapitulacją Niemiec."

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить

Nuga Best Produkty