Nuga best zaprasza do salonu! 

Pon. – Pt.  8:00  – 16:00

ul. Urszulańska 5,

Tarnów 33-100

 

Tarnów to miasto w południowo- wschodniej Polsce, w województwie małopolskim, nad brzegiem Dunajca. Jest ważnym ośrodkiem turystycznym i kulturalnym Małopolski, a także ważnym węzłem kolejowym. Jest to również ośrodek przemysłowo-gospodarczy z kilkoma fabrykami przemysłowymi. W 2012 roku Tarnów został uznany za najbardziej innowacyjne miasto w Polsce.
Tarnów ma bogatą historię. Już w IX wieku na Górze św. Marcina, około 2,5 km od nowoczesnego centrum powstało słowiańskie miasto o powierzchni około 16 hektarów. W 1124 r. Dokumenty po raz pierwszy wspominają o wsi Mały Tarnów. Miasto Tarnów zostało założone w 1309 roku, a prawa miejskie otrzymało w marcu 1330 roku.

Tarnów przez wiele stuleci pozostawał własnością prywatną i należał do kilku rodzin (Tarnovsky, Zaslavsky, Ostrog). Rozkwit miasta nastąpił za hetmana Jana Tarnowskiego. W 1467 r. Wybudowano kanalizację, a na rynku pojawiły się zbiorniki wody pitnej. W XVI wieku otwarto tu szkołę, synagogę, kalwiński dom zgromadzeń oraz kościół katolicki. Po śmierci Jana Tarnowskiego włoski rzeźbiarz Jean Maria Padovano stworzył jeden z najpiękniejszych nagrobków w Rzeczypospolitej.

W XVIII wieku, po pierwszym rozbiorze Polski, Tarnów stał się częścią monarchii habsburskiej. W lutym 1856 r. W mieście pojawiło się połączenie kolejowe, co przyczyniło się do przyspieszenia rozwoju miasta. Tarnów jako pierwszy wyszedł na wolność w Polsce - w październiku 1918 roku. W lipcu 1940 r. Pierwszy pociąg wyjechał z Tarnowa do Auschwitz. W latach wojny zginęło ponad 50% mieszkańców miast.

W 1957 roku otwarto w mieście Państwowy Teatr, aw 1975 roku Tarnów został stolicą województwa.

Dziś Tarnów posiada zachowany rynek na Starym Mieście, na którym można zobaczyć średniowieczną zabudowę miasta oraz XIV wieczny ratusz. Znajdujący się w centrum Dom Mikołaja został zbudowany w 1524 roku i uważany jest za najstarszy budynek w mieście.

 

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить

Nuga Best Produkty