Nuga best zaprasza do salonu! 

Pon. – Pt.  8:00  – 16:00

ul. Janusza Kusocińskiego 5,

Wałbrzych 58-309

 

Wałbrzych (polski Wałbrzych, czeski Valbřich, Valdenburk, nazwa pochodzi od niemieckiego Waldenburga) to miasto w Polsce, jeden z najważniejszych ośrodków województwa dolnośląskiego, ośrodek wojewódzki powiatu wałbrzyskiego. Przed II wojną światową był znany pod niemiecką nazwą Waldenburg.

Wałbrzych powstał w 1305 roku, prawa miejskie otrzymał około 1400 roku.

Niedaleko Wałbrzycha znajduje się faktycznie połączone miasto Szczawno-Zdrój (z ulicy obok dworca autobusowego jeżdżą autobusy 5 i 14). To tam VG Belinsky w lipcu 1847 roku napisał swój słynny „List do Gogola”.

Miasto położone jest nad brzegiem rzeki. Palčnice położone są w małej Kotlinie Wałbrzyskiej i okolicznych Górach Wałbrzyskich i zajmują powierzchnię 85 km2 (trzecie co do wielkości miasto w województwie dolnośląskim po Wrocławiu i Jeleniej Górze). Długość w kierunku ze wschodu na zachód wynosi 12 km, z północy na południe - 22 km. Granica administracyjna Wałbrzycha przebiega głównie wzdłuż granic naturalnych: dolin, gór i górskich rzek. Najwyższym punktem jest Borovaya - 853 m n.p.m. w. m. Najniższym punktem jest dolina rzeki. Palchnitsy - 315 m nad poziomem morza w. m.

Wałbrzych odzyskuje naturę po zniszczeniach, jakie wyrządziła mu bezlitosna eksploatacja przemysłu. Po upadku górnictwa Dolnego Śląska Wałbrzych stał się zielonym miastem. Na jego terenie znajduje się 7 parków miejskich (z których największy to Park Krajobrazowy „Kshenzh”).

Po reformie administracyjnej od 1 stycznia 2003 r. Jest regionalnym centrum powiatu wałbrzyskiego i największym miastem mającym status centrum powiatowego.

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить

Nuga Best Produkty