Nuga best zaprasza do salonu!

Pon. – Pt.  7:40  – 15:40

ul. Jedności Narodowej 102,

Wrocław 50-301

 

Stolica Dolnego Śląska to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Znajduje się na kilku wyspach połączonych ponad 100 mostami. Oprócz wyjątkowego położenia Wrocław zachwyca rozmachem architektury gotyckiej, barokowej i secesyjnej. Festiwale muzyczne i teatralne, a także bogate życie nocne miasta przyciągają wielu turystów z całej Polski i zagranicy. Niezwykle skomplikowana historia Wrocławia wraz z wpływami kulturowymi Niemiec, Czech i Austrii odcisnęła swoje piętno na atmosferze miasta.

o Wrocławiu

Wrocław jest głównym miastem Dolnego Śląska, województwa położonego w południowo-zachodnim zakątku Polski, przy granicy z Niemcami i Czechami. Jego populacja, której liczbę określa 632 tys. Mieszkańców, stawia Wrocław na czwartym pod względem wielkości mieście w Polsce.

Stare Miasto we Wrocławiu jest porównywalne wielkością i pięknem do Krakowa. Obejmuje gotycką katedrę św. Jana, stare budynki w centrum miasta z okresu renesansu, a także barokowy uniwersytet i wiele wspaniałych przykładów secesji i funkcjonalizmu.

Oprócz tych zabytków Wrocław urzeka niesamowitym położeniem nad Odrą, której odgałęzienia i dopływy były powodem budowy dużej liczby mostów łączących wyspy. Pomimo tego, że Wrocław nie był organizatorem Expo w 2002 roku, stał się jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast. Intensywna promocja miasta doprowadziła do wzrostu liczby odwiedzających (w 2004 roku Wrocław był szóstym najczęściej odwiedzanym miastem w Polsce, w 2005 był już trzecim).

Wrocław jest również wyjątkowy ze względu na swoją długą i skomplikowaną historię. Położony pomiędzy regionami zróżnicowanymi etnicznie Wrocław należał do państw Polski, Czech, Austrii i Niemiec. Dzięki temu Wrocław odziedziczył ducha niemieckiego Breslau (poprzednia nazwa Wrocławia), który częściowo zniknął po opuszczeniu miasta przez Niemców, a także polskiego Lwowa, którego ludność przeniosła się tu po II wojnie światowej. Wrocław jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym i akademickim regionu, z dużą liczbą studentów, którzy ożywiają nocne życie miasta.

GEOGRAFIA

Wrocław to miasto kolorowo położone nad kilkoma rzekami. Przez Wrocław przepływa Odra i jej mniejsze dopływy: Oława, Śląska, Bystrzyca i Widawa. W konsekwencji miasto położone jest na 12 wyspach połączonych dużą liczbą mostów. Wyspa Tumski, najstarsza słowiańska część miasta, była też niegdyś wyspą. Wrocław to stolica Dolnego Śląska, jednego z województw Polski. Północne regiony województwa charakteryzują się równinami, natomiast południowe zdominowane są przez krajobrazy górskie. Sudety są popularnym celem turystycznym zarówno zimą, jak i latem.

HISTORIA

Historia Wrocławia jest bogata w hałaśliwe i dramatyczne wydarzenia. Zaczęło się w X wieku na Tumskim Ostrowie, gdzie Czesi założyli pierwsze miasto. W tym czasie Wrocław przeszedł w posiadanie państwa polskiego za sprawą księcia Mieszka I. W 1000 r. Powstała tu diecezja rzymskokatolicka. Po najeździe Tatarów na Polskę miasto zostało przeniesione na lewy brzeg Odry i odbudowane według wzoru, który przetrwał do dziś.

W okresie rozbiorów państwa polskiego Wrocław był przez krótki czas stolicą odrębnego Księstwa Śląskiego, później zdobytego przez Czechy (właściwie w 1335 r., Formalnie w 1348 r.). W okresie panowania Czechów Wrocław coraz bardziej rozwijał się i poszerzał swoje terytorium, utrzymując nadal więzi kulturalne i handlowe z Polską.

Narody polski, czeski i niemiecki żyły tam w harmonii do 1526 r., Kiedy to król czeski zmarł bez dziedzica, a Śląsk przeszedł pod panowanie Habsburgów. Austriacka dynastia katolicka walczyła z reformacją, która znalazła nowych zwolenników wśród Czechów. Religijna wojna trzydziestoletnia spowodowała znaczne zniszczenia w mieście. Austriacki program antyprotestancki został wpisany w politykę germanizacyjną, prowadzoną także po przejściu Wrocławia do Prus w XIX wieku w wyniku wojny austriacko-pruskiej.

Przemianowany Breslau stał się drugim najważniejszym miastem w kraju (po Berlinie), a także ważnym ośrodkiem administracyjno-przemysłowym (rozwinął się przede wszystkim transport). W mieście zbudowano pierwszą linię kolejową, dzięki czemu miasto stało się ważnym węzłem komunikacyjnym. Po I wojnie światowej miasto pozostawało w granicach państwa niemieckiego. Dziewięciu niemieckich naukowców i jeden laureat Nagrody Nobla urodziło się tutaj lub było związanych z lokalnym uniwersytetem. Breslau odegrał kluczową rolę w II wojnie światowej. Stawiał opór Armii Czerwonej przez około trzy miesiące (dłużej niż Berlin). Skutki oblężenia były straszne: ponad połowa miasta została ostatecznie zniszczona.

Po wojnie Wrocław wrócił do Polski. Miasto zaczęli zasiedlać Polacy przybywający z innych części przedwojennej Polski, a większość Niemców przesiedliła się lub została zesłana do Niemiec. Odbudowa miasta trwała długo i ostatecznie zakończyła się w latach 80. W 1997 roku wrocławskie Stare Miasto doznało znacznych zniszczeń podczas powodzi. Jednak. obecnie skutki katastrofy są ledwo widoczne.

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить

Nuga Best Produkty