Nuga best zaprasza do salonu!

Pon. – Pt.  7:00  – 15:00

al. Grunwaldska 99

Gdańsk 80-244

 

Gdańsk to jedno z tych miast o długiej i skomplikowanej historii. Pierwsza wzmianka o Gdańsku jako mieście pochodzi z 997 roku. Od tego czasu udało mu się odwiedzić część Królestwa Polskiego, tereny Zakonu Krzyżackiego, jedną z ziem spornych w czasie wojny trzynastoletniej, wrócić do Królestwa Polskiego, stać się częścią Rzeczypospolitej, a następnie Królestwo Prus zamienić w Wolne Miasto Gdańsk, ponownie odwrót do Prus , potem do Cesarstwa Niemieckiego i krótko do Republiki Weimarskiej; Aby powrócić do statusu wolnego miasta na prawie 20 lat, a potem stać się częścią nazistowskich Niemiec ... Dopiero w 1945 roku miasto ponownie wróciło do Polski. Wraz z atakiem na Westerplatte i zdobyciem Poczty Polskiej w Gdańsku rozpoczęła się II wojna światowa, a wraz z przeskoczeniem przez płot elektrykiem Lechem Wałęsą rozpoczął się ruch Solidarności.Gdańsk (wówczas Gdańsk) był jednym z miast Hanzy - istniejącej od XII do XVII wieku. unia gospodarcza europejskich miast handlowych. W gdańskiej firmie znalazły się takie miasta, jak Kolonia, Lubeka, Ryga i Dorpat. W dzisiejszym Gdańsku można też zobaczyć przykłady architektury hanzeatyckiej. Niestety budynki nie są autentyczne: w 1945 roku podczas bombardowania centrum miasta zostało prawie doszczętnie spalone. Gunter Grass, pochodzący z Wolnego Miasta Gdańska, opisuje pożar w swojej powieści Blaszany bębenek :

Nowe Miasto i Dolne Miasto - wszystko, co zostało zbudowane przez siedem wieków, spłonęło w trzy dni.<...> W kościele Mariackim ogień przechodził z wnętrza na zewnątrz, demonstrując świąteczne oświetlenie przez lancetowe okna. Reszta, jeszcze nie ewakuowana, dzwony św. Katarzyny, św. Jana, św. Brygidy, Barbary, Elżbiety, Piotra i Pawła, Trójcy i Świętego Krzyża topiły się na ich dzwonnicach i kapały bez jęczenia, bez dzwonienia.<...> Ulica Ducha Świętego płonęła w imię Ducha Świętego, klasztor św. Franciszka płonął wesoło w imię świętego Franciszka, który kochał ogień i go śpiewał. I Frauengasse natychmiast spłonęła w imię Ojca i Syna. Oczywiście, nie trzeba dodawać, że spłonął rynek drzewny, spłonął rynek węgla, spłonął też Haymarket. A na Chlebnej chleb pozostał w piecu, a mleko uciekało na Mlecznej,

Po wojnie budynki odrestaurowano. Dziś ci, którzy nie są zaznajomieni z historią Gdańska, raczej nie zgadną, że urokliwe kamienice z trójkątnymi dachami na Długim Targu to budowle z połowy XX wieku. Nawiasem mówiąc, przy wejściu do niektórych kościołów znajdują się zdjęcia przedstawiające te konstrukcje po bombardowaniu. Warto się im przyjrzeć, żeby zrozumieć, jak ogromną pracę musieli wykonać konserwatorzy. Na przykład gigantyczna Bazylika Mariacka nie została całkowicie zniszczona, ale nawet jej częściowa renowacja wymagała dużego wysiłku.Długi Targ - główna ulica Gdańska - zaprowadzi Państwa na nabrzeże Motławy. Można tu pospacerować, udać się do jednej z restauracji z tarasem, z którego rozciąga się piękny widok na nabrzeże, lub popłynąć łódką na półwysep Westerplatte. Jeśli bardziej pociąga Cię morze, to po prostu weź dowolny tramwaj, który jedzie w okolice Brzeźna - to ostatni przystanek, więc ciężko będzie się zgubić. Latem do przystanku Stogi można dojechać tramwajem (tramwaje jeżdżą tam tylko w sezonie kąpielowym): to jedna z najpopularniejszych plaż w mieście, na której znajdują się leżaki i darmowe wi-fi. I oczywiście, jeśli wybieracie się do Gdańska, koniecznie spróbujcie lokalnych owoców morza: w wielu restauracjach świeże ryby smażone są na oczach gości.Gdańsk to nie tylko Stare Miasto. Po zwiedzeniu historycznej części miasta warto zapoznać się z nieco mniej turystycznymi zakątkami stolicy polskich Pomorze.

Oliva słynie ze wspaniałego parku i katedry zakonu cystersów, założonych w XII wieku. Tam są ogromne organy z 7876 piszczałkami! Organy w akcji można posłuchać przychodząc na mszę lub (latem) na darmowy półgodzinny koncert. Ponadto w lipcu i sierpniu w Oliwie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Nawet jeśli nie uda Ci się dotrzeć na koncert, nadal warto odwiedzić katedrę: jej wnętrze nie pozostawi nikogo obojętnym. A w muzeum przy katedrze znajduje się ekspozycja poświęcona Pokojowi Oliwskiemu - traktatowi pokojowemu, który Rzeczpospolita i Szwecja zawarły w 1660 roku. Miłośnicy pięknych widoków z pewnością ucieszą się z wejścia na wieżę widokową, która znajduje się niedaleko Parku Oliwskiego. Stąd można szybko dojechać autobusem do zoo. Dostań się do Olivy Najwygodniej skorzystać z kolei miejskiej SKM (przystanek Gdańsk Oliwa).

W rejonie Jelitkowa zachowały się drewniane domy rybackie. Ponadto Jelitkovo idealnie nadaje się na spokojny spacer nad brzegiem morza: stąd już w godzinę można dojść do Sopotu, najsłynniejszego nadmorskiego kurortu w Polsce. Tramwaje do Jelitkowa kursują z Dworca Głównego (przystanek Jelitkowo, ostatni).

Wrzeszcz to kolejna dzielnica Gdańska, która kiedyś była odrębnym miastem. Pomimo przerażającej nazwy dla wielu obcokrajowców jest to ciekawe miejsce na spacery. Znajdują się tu imponujące XIX-wieczne kamienne domy (na szczególną uwagę zasługuje ulica Vaydeloty), kilka kościołów i pomnik Oskara, bohatera Blaszanego Bębna . Kilka lat temu w Gdańsku pojawił się szlak turystyczny „śladami Gunthera Grassa”, którego większość punktów znajduje się we Wrzeszczu. Nic dziwnego, bo to tutaj urodził się przyszły noblista.

Najwygodniej dostać się do Wrzeszcza pociągiem SKM (przystanek Gdańsk Wrzeszcz) lub tramwajem: dojechać do przystanku Jaśkowa Dolina i trochę przejść.

Zaspa to doskonały przykład tego, jak zwykłe sąsiedztwo z szarymi domami z paneli można zamienić w symbol miasta. Na Zaspie można zobaczyć różnorodne murale: od ogromnego portretu Lecha Wałęsy po wizerunki niezrozumiałych stworzeń. Można tu dojechać SKM (Gdańsk Zaspa) lub tramwajem.

Westerplatte to półwysep na Morzu Bałtyckim, od ataku, na którym rozpoczęła się II wojna światowa. Teraz przyjeżdżają tu turyści, aby obejrzeć ogromny pomnik poległych podczas obrony półwyspu i zapoznać się z wystawą, która opowiada o tym historycznym momencie. Na Westerplatte można dostać się autobusem (z Dworca Głównego) lub - latem - statkiem.

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить

Nuga Best Produkty