Nuga best zaprasza do salonu!

Pon. – Pt.  8:00  – 16:00

Nowy Rynek 7A

Kalisz 62-800

 

Terytorium współczesnego Kalisza było zamieszkane kilka tysięcy lat temu. W czasach Cesarstwa Rzymskiego znajdowało się tu kilka grodów obronnych, gdyż dla cesarstwa był to bardzo ważny punkt na tzw. „Bursztynowej drodze”.
W 1257 roku Kalisz otrzymał prawa miejskie, które stało się główną rezydencją Bolesława Pobożnego i stolicą wschodniej Velkopolsha. Od tamtych czasów zachował się układ urbanistyczny starego miasta. Upadek Kalisza przypadł na XVII i XVIII wiek. Mimo, że większa część Wielkopolski znajdowała się w Prusach, w 1815 roku miasto przeszło w ręce Rosjan. W 1914 r. Po intensywnym niemieckim bombardowaniu 85% miasta zostało całkowicie zniszczone, a liczba mieszkańców spadła z 70 000 do 5 000.
Dla turystów szczególnie interesujące jest stare miasto z bardzo gęstą zabudową oraz licznymi mostami i mostami na rzece Prosnie, która tworzy wiele wysepek na terenie miasta. Budynek ratusza (1920-24) znajduje się na rynku handlowym miasta, który jest już trzecim z rzędu w tym miejscu. Na obwodzie obszaru handlowego znajduje się wiele odrestaurowanych budynków, z których większość została odrestaurowana po wojnie. W Kaliszu znajduje się wiele zabytków architektury, głównie w stylu klasycyzmu i neoklasycyzmu z XIX i XX wieku, np. Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego (1922-36). Spośród dużej liczby mostów szczególną uwagę zwraca most zbudowany w latach 1824-25, zwany mostem kamiennym. Most został zaprojektowany przez Franciszka Reinsteina w stylu klasycystycznym. Długość mostu to 23m. Most jest częścią ulicy Śródmiejskiej.
W rejonie Zavod, który znajduje się na południe od centrum miasta, znajduje się rezerwat archeologiczny. Znajduje się tu cmentarz z wczesnego średniowiecza, osada obronna z IX wieku, fragmenty wieży obronnej z XI wieku oraz fragmenty fundamentów kościoła z XII wieku.

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить

Nuga Best Produkty