Nuga best zaprasza do salonu!

Pon. – Pt.  8:00  – 16:00

ul. Kochanowskiego 6

Katowice 40-036

 

Historia Katowic
Ludzie na terenie Górnego Śląska zaczęli żyć na długo przed pojawieniem się pisma. Według najwcześniej zachowanych dokumentów wiadomo, że w XII wieku istniały niewielkie osady, które zostały włączone do tutejszych prowincji. Wkrótce po założeniu kilku wsi wymienionych w kronikach historycznych ziemie te weszły w skład Królestwa Czech i do połowy XVIII wieku znajdowały się pod władzą Czechów.

Choć nazwa wsi Katowice po raz pierwszy pojawia się w aktach z 1598 roku, eksperci uważają, że faktycznie powstała 18 lat wcześniej. Tak czy inaczej, znaczące zmiany w gospodarce i składzie etnicznym mieszkańców regionu nastąpiły znacznie później.W wyniku konfliktu zbrojnego Śląsk trafił do Prus, dzięki czemu mogli tu przenieść się przedstawiciele handlu, różnych rzemiosł i sztuk z metropolii. Kilka dekad później wraz z resztą Europy Zachodniej ziemie te stały się trampoliną do aktywnej industrializacji. Rewolucja przemysłowa dała Katowicom potężny impuls do rozwoju, ponieważ nowe fabryki i fabryki wymagały energii, a w okolicznych Beskidach odkryto znaczne złoża węgla. Nawiasem mówiąc, miasto do dziś pozostaje jednym z liderów górnictwa węgla kamiennego i hutnictwa w skali kraju.

Globalne wstrząsy XX wieku nie ominęły regionu. Po I wojnie światowej większość miejscowych broniła prawa do pozostania częścią Niemiec. Ostatecznie jednak Górny Śląsk uzyskał ograniczoną autonomię jako część Rzeczypospolitej i został zajęty przez wojska niemieckie w czasie II wojny światowej. W latach okupacji znaczna część mieszkańców Katowic zmarła lub została wypędzona, wiele zabytkowych budowli i obiektów sakralnych obróciło się w ruinę.

W latach 50. miasto znacznie się rozrosło w wyniku aneksji peryferyjnych osad, a odrestaurowane przedsiębiorstwa przyciągały nowych ludzi. W ostatnich dziesięcioleciach z czysto przemysłowego miasta stało się głównym ośrodkiem biznesu, kultury, nauki i edukacji. W dwudziestu katowickich uczelniach wyższych studiuje ponad 100 tysięcy studentów, w tym zagranicznych.Brama do Europy
Dziś Katowice są ważnym węzłem komunikacyjnym Starego Świata. Status ten ułatwia dogodne położenie geograficzne: w promieniu 600 kilometrów od miasta znajduje się jednocześnie 6 europejskich stolic ( Warszawa , Budapeszt , Berlin , Praga , Wiedeń i Bratysława ). Tak więc dla miłośników podróży otwiera się tutaj wiele obiecujących tras.Główny dworzec kolejowy obsługuje ponad 12 milionów ludzi rocznie. Z jej platformy można wyjechać zarówno w inne regiony Polski, jak i poza granice kraju. Wiele pociągów dalekobieżnych to pociągi dużych prędkości, więc czas podróży do Czech, Francji, Austrii i Węgier jest zauważalnie krótszy, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Autobusy to popularny środek transportu naziemnego w Katowicach. Nowoczesne, komfortowe samochody wyposażone są w klimatyzację oraz Wi-Fi. A jeśli zadbasz o wcześniejszy zakup biletów, możesz dostać się do wyżej wymienionych stolic za mniej niż 10 euro.

Podróżowanie samolotem jest oczywiście nieco droższe. Mogą jednak nie być zbyt uciążliwe dla portfela, bo w Katowicach zaczyna się cała lista lotów słynnych tanich linii lotniczych, w tym sezonowe loty do popularnych kurortów. Dzięki temu międzynarodowy port lotniczy w Pyrzowicach stale zwiększa swoją wydajność. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2018 roku trzy terminale przyjęły 2680 000 pasażerów. Lotnisko znajduje się 30 kilometrów na północ od miasta i jest z nim połączone siecią linii autobusowych.

Architektura i zabytki
Od razu zauważamy, że w Katowicach nie można znaleźć żadnej szczególnej starożytności. Historyczne centrum nie zostało zbudowane w średniowieczu, ale w okresie szybkiego rozwoju miasta, w XIX wieku. Jednocześnie istnieją wszelkie powody, by nazwać wygląd architektoniczny Rynku, który Polacy nazywają Rynkiem Katowickim, eklektyczny. Pół wieku temu typowe „socjalistyczne” modele dołączyły do niemieckich domów w stylu renesansowym, neoklasycystycznym i modernistycznym, aw tle aktywnie rozwijają się nowoczesne biurowce i centra handlowe. Jednak w układzie ulic starego miasta wyraźnie widać naśladownictwo Paryża z jego bulwarami i deptakami.Najciekawsze dla gości zagranicznych są być może bardzo różniące się od siebie dzieła architektury sakralnej. Kamienny kościół pw Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (lepiej znany jako kościół mariacki) jest widoczny z daleka dzięki 70-metrowej iglicy neogotyckiej wieży. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na witraże i rzeźby. W ciągu kilku lat okazało się, że nie jest w stanie pomieścić rosnącej liczby parafian, dlatego w południowej części Katowic pojawił się murowany kościół św. Piotra i Pawła. Monumentalna fasada przyciąga uwagę bazyliki króla Ludwika i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w stylu neoromańskim. Katedra Chrystusa Króla, wzniesiona w latach 1927-1955, została nazwana katedrą archidiecezji miejskiej. A najstarszym kościołem w Katowicach jest kościół św.Michała Archanioła zbudowany z drewna w 1510 roku. Co jest niezwykłe że powstał i przyjmował wierzących w zupełnie innym miejscu przez 4,5 wieku. Dopiero w 1938 roku świątynię przeniesiono ze wsi Syrynya i zainstalowano w stolicy regionu. Przechowywane w kościele elementy dekoracji mają również wielką wartość historyczną i kulturową.

Najbardziej rozpoznawalnym pomysłem architektów XX wieku jest kompleks sportowo-rozrywkowy Spodek, który został ukończony w 1971 roku. Widownia „latającego talerza” może pomieścić 11,5 tys. Widzów, jest więc główną areną najważniejszych koncertów i festiwali, odbywają się tu zawody sportowe, fora gospodarcze i wystawy osiągnięć.Od kilku pokoleń okolicznych mieszkańców ulubionym miejscem spacerów jest Park Kościuszki, założony zgodnie z angielskimi tradycjami krajobrazowymi. Jeden z największych zespołów mieszkaniowych w centrum może się pochwalić własnym terenem rekreacyjnym - Doliną Trzech Stawów, której nazwa pochodzi od malowniczych zbiorników wodnych. Ale prawdziwymi zielonymi płucami Katowic jest park leśny położony w południowej części miasta. Nie ma fontann i rzeźb ogrodowych, ale za to bezpretensjonalna polska flora i świeże powietrze.Na miłośników edukacyjnego wypoczynku czekają Filharmonia, liczne muzea i galerie sztuki, w tym kolekcje tematyczne gitar czy organów muzycznych. Zwiedzający szczególnie zwracają uwagę na niezwykłą oprawę i ekspozycję Muzeum Śląska, które znajduje się pod ziemią na terenie dawnej kopalni.

Okolice KatowiceKiedy wszystkie zabytki miasta zostaną zbadane i uwzględnione w fotorelacji, czas na krótkie wycieczki. Park Śląski położony jest bardzo blisko Katowic, w Chorzowie, na 620 hektarach. Aby docenić skalę, musisz zrozumieć, że w okolicy jest prawie dwa razy większa od słynnego nowojorskiego Central Parku. Oprócz niekończących się trawników, zagajników i malowniczych alejek znajduje się tu ogród zoologiczny, planetarium z obserwatorium, stadiony i boiska sportowe, skansen i duży park rozrywki. Ten ostatni został niedawno całkowicie zrekonstruowany i obecnie nosi nazwę „Legenda”. Przejedź 40 nowoczesnych atrakcji - w tym największą kolejkę górską w Europie Środkowo-Wschodniej - przyciąga rocznie około 300 tysięcy osób.

Osoby, którym historia nie jest obojętna, powinny odwiedzić Auschwitz , a raczej kompleks pamięci na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego „Auschwitz”. Znajduje się 35 kilometrów, czyli 10 przystanków kolejowych od Katowic. Zalecamy wcześniejszą rezerwację biletów na oficjalnej stronie internetowej. I jeszcze jedna wskazówka: rozważ dobrze zalety i wady, jeśli jesteś osobą podatną na wpływy.

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить

Nuga Best Produkty