Nuga best zaprasza do salonu!

Pon. – Pt.  8:00  – 16:00

ul Zamkowa 7/1a,

Legnica 59-220

 

Legnica to jedno z pierwszych znanych miast w Polsce, położone w województwie dolnośląskim. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że dziś miasto pełni rolę jedynie prowincjonalnego ośrodka. Ale wrażenie to jest bardzo mylące, bo Legnica z jednej strony to starożytne miasto z wielonarodowym dziedzictwem kulturowym i bogactwem zabytków, z drugiej zaś jest nowoczesnym ośrodkiem rozwoju gospodarczego i przemysłowego.

Historia Legnicy sięga IX wieku, kiedy to pojawił się tu ośrodek przemysłu miedziowego, ale istnieją również wcześniejsze ślady osadnictwa na tym terenie, opisane przez Ptolemeusza. W 1149 roku Legnica była jedną ze stolic pierwszej książęcej dynastii Piastów i pozostała nią przez prawie pięć wieków, aż do śmierci ostatniego spadkobiercy dynastii królewskiej w 1675 roku. W tym samym roku miasto przeszło pod panowanie Austrii , a pięćdziesiąt lat później należy już do Prus.

Na przestrzeni dziejów w mieście lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie toczyły się różne pamiętne bitwy. I tak w XVI wieku Legnica została wciągnięta w wojnę trzydziestoletnią, aw XVII w wojnę napoleońską. I dopiero od XIX wieku zamienia się w nowoczesne centrum kapitalistyczne.

Miasto zostało mocno zniszczone podczas II wojny światowej i przeszło pod jurysdykcję Polski, od tego momentu rozpoczyna się stopniowa odbudowa i rozwój Legnicy.

Nic dziwnego, że przy tak bogatej historii prawie każdy budynek w mieście jest zabytkiem historycznym. Najważniejsze z nich to zamek piastowski, który widnieje na polskiej pieczęci z 1970 r. Oraz mauzoleum dynastii, znajdujące się w kościele św. Jana. W Legnicy od XV wieku zachowało się część miejskich baszt, Rynek i fontanna Sirena. Miasto ma dwa ratusze. Ratusz Staromiejski, w którym obecnie mieści się administracja Teatru im. Heleny Modrzewieckiej. Oraz Nowy Ratusz, w którym mieści się Rada Miejska. Interesujący jest także budynek „Akademii Rycerskiej”, kościoły Katedry Apostołów Pawła i Piotra, Kościół Ewangelicki Najświętszej Marii Panny i wiele innych.

Miasto znane jest ze swoich słynnych mieszkańców. Uważa się, że Legnica to rodzinne miasto Erasmusa Vittelo, wybitnego naukowca, fizyka i przyrodnika średniowiecza. W mieście mieszkali także Eduard Sponnagel, założyciel fabryki fortepianów Sponnagel oraz Julius Sommerbrodt, słynny niemiecki nauczyciel i filolog.

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить

Nuga Best Produkty