Nuga best zaprasza do salonu!

Pon. – Pt.  7:40  – 15:40

ul. Władysława IV 7

Gdynia 81-355

 

Pierwsza pisemna wzmianka o Gdyni, mieście na wybrzeżu Bałtyku w województwie pomorskim, pochodzi z 1253 roku. Jednak dopiero 100 lat temu, w 1926 roku, otrzymała prawa miejskie - trzy lata po otwarciu w mieście nowego, nowoczesnego portu wolnej Polski. Dziś Gdynia wraz z sąsiednim Gdańskiem i Sopotem, tworząc aglomerację Troehradje, oferuje turystom bogatą ofertę rekreacyjną.Gdynia - miasto od strony morza

Jak powstało miasto Gdynia sto lat temu - w związku z budową nowego portu na Bałtyku zaczęło zwiększać się jego populacja, która dawniej składała się głównie z rybaków. Dziś zaprasza na pokład niszczyciela Thunder i fregaty Dar Pomorya , a także spacery szlakami: modernizmu, kulinarnego i „Szlakiem Legendy Morskiej” .

Po pierwszej wojnie światowej Polska przez 123 lata podzielona między siebie przez Austrię, Prusy i Rosję uzyskała niepodległość i dostęp do Bałtyku . Na spokojnych wodach Zatoki Gdańskiej rząd RP, przy pomocy specjalistów z różnych dziedzin, spełnił swoje marzenie. Tak więc wioska rybacka zamieniła się w miasto z portem wojskowym, handlowym, rybackim i pasażerskim.

Współczesna Gdynia może zaoferować turystom wiele pomysłów, jak uczynić podróż niezapomnianą.

Nie może być ominięte

Tylko w Gdyni można przejść przez kocioł parowy niszczyciela Grom, najstarszego zachowanego statku tego typu na świecie, który walczył w II wojnie światowej. Jest zacumowany przy nabrzeżu Pomorskaja , a obok niego znajduje się muzeum statków „Dar Pomorie”, kolejna atrakcja. Pierwszy statek jest częścią ekspozycji Muzeum Marynarki Wojennej , drugi - Narodowe Muzeum Morskie . W ciągu 51 lat służby „Gift of Pomorie” wykonał 102 loty szkoleniowe i pokonał pół miliona mil morskich. Na pokładzie przeszkolono około 13 400 uczniów Szkoły Morskiej. W 1982 roku statek został formalnie wysłany na zasłużony odpoczynek, a jego moce zostały przekazane następcy - „Darowi Młodości”zaprojektowany i zbudowany w Gdańsku. W 2018 roku okręt opłynął świat z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Oba statki to absolutny punkt obowiązkowy na Szlaku Legendy Morskiej Gdyni . Muzeum Marynarki Wojennej i Plenerowa Wystawa Uzbrojenia Marynarki Wojennej opowiadają o tradycjach polskiej floty na trasie, niektóre z jej eksponatów mają 300 lat.

Inną atrakcją Gdyni jest jedyne w kraju Muzeum Emigracji , które opowiada o historii polskich migrantów, którzy opuścili kraj na początku XX wieku. Muzeum mieści się w przedwojennym budynku terminala morskiego i jest jednocześnie częścią Szlaku Legend Morskich Gdyni.

Sekrety podwodnego świata odkrywa Akwarium Gdyńskie , w którym na czterech piętrach w 68 akwariach prezentowanych jest 250 gatunków mieszkańców oceanu, tropików Amazonki i Bałtyku.

Gdzie się bawić?

Gdynia Marina , największy port jachtowy w kraju, ma 250 statków. Co roku odbywają się tu międzynarodowe zawody w klasie 29er. Warto odwiedzić miasto pod koniec czerwca, by wziąć udział w corocznym Festiwalu Morskim z rejsami po Zatoce Gdańskiej, nocną paradą jachtów, wycieczkami statkami, paradami okrętów wojennych, wieloma koncertami i innymi wydarzeniami. Lipcowy Open'er Festival jest okazją, aby usłyszeć światowe gwiazdy muzyki na żywo. W lipcu odbywają się tu także Globaltica World Cultures Festival i Ladies 'Jazz Festival, w sierpniu Gdynia Aerobaltic i Enea IRONMAN 70.3 Gdynia , a we wrześniu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych .

Nowoczesny urok

Gdyński szlak modernizmu spodoba się nie tylko koneserom architektury. Ponadto poza Gdynią tylko w Tel Awiwie czy Brazylii można zobaczyć centralną część miasta, w tym budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, wykonane w całości w tym stylu. Stworzone sto lat temu „miasto z morza” miało stać się oknem na świat, być słonecznym, awangardowym. Nad jego stworzeniem pracowali najlepsi urbaniści i architekci Rzeczypospolitej. Prawdziwymi arcydziełami są biurowiec przy ulicy 10 Lutego (10 Lutego) 24 - dziś siedziba władz miasta, Dom Żeglarza Polskiego przy alei Jana Pawła II (al. Jana Pawła II) czy luksusowy Dom Bankiera na rogu ulic 3 Maja. (3 Maja) i 10 lutego (10 Lutego). Koniecznie odwiedźcie Muzeum Miasta Gdyni .

Al Capone i Augmented Reality

Co jeszcze można zobaczyć w Gdyni? Ford T to pierwszy na świecie prywatny wagon przenośnikowy, Buick Deluxe, którym Al Capone jeździł w wersji opancerzonej, oraz Harley Davidson 42 WLA, najsłynniejszy motocykl wojskowy w historii. To wszystko i wiele więcej można zobaczyć w Muzeum Motoryzacji w Gdyni . Prezentuje kolekcję samochodów i motocykli XX wieku. we wnętrzach stylizowanych na 100-letnią gdyńską ulicę.

Eksperyment Science Center wykorzystuje technologię Augmented reality wykazać najważniejszych osiągnięć technicznych geniusza renesansu Leonardo da Vinci. Można tu również zbudować największy i najbardziej złożony samochód, a nawet zrobić jacuzzi. To interaktywne muzeum pozwala na poznanie różnych dziedzin nauki poprzez zabawę, angażując w proces edukacyjny całą rodzinę.

Szlak kulinarny „Centrum Gdyni” wprowadza uczestników w restauracje znajdujące się na trasie, tworzone przez ludzi, dla których gotowanie to prawdziwa pasja. Warto też przyjrzeć się największej w Polsce fabryce bursztynu „Manufaktura Bursztynu” (możliwa tylko wizyta grupowa). Zwiedzający poznają historię wędkarstwa na Bałtyku i ciekawostki, dowiedzą się, jak odróżnić prawdziwy bursztyn od podróbek i odkryć jego właściwości.

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить

Nuga Best Produkty