\\rekomendacje od Nuga Best Polska

ROZWIĄZYWANIE NAJPOPULARNIEJSZYCH MITÓW

1. Udar to przeznaczenie. Nie można temu zapobiec, a leczenie jest bezużyteczne. MIT 🚫

Statystyki wyglądają rozczarowująco. Każdego roku u tysięcy pacjentów rozpoznaje się udar; połowa ofiar umiera w ciągu roku, a połowa ocalałych z kataklizmu pozostaje niepełnosprawna. Ale jest całkiem możliwe, aby zmienić statystyki na lepsze.W większości rozwiniętych krajów świata w ostatnich dziesięcioleciach zachorowalność i śmiertelność spadły już o jedną trzecią, a nawet zmniejszyły się o połowę. Tłumaczy to jedynie moda na zdrowy styl życia. I jest możliwe i konieczne leczenie udaru. Najważniejsze jest, aby w ciągu pierwszych trzech godzin dostać się do dobrego specjalistycznego szpitala z nowoczesnym sprzętem diagnostycznym (przede wszystkim możliwość wykonania komputerowego i rezonansu magnetycznego mózgu). Im szybciej i dokładniej zostanie określony rodzaj i rozmiar zmiany, tym większe szanse na wyzdrowienie.

2. Jest za wcześnie, żebym się bała. Młodzi ludzie nie mają udaru. MIT 🚫

Może się to zdarzyć każdemu i w każdym wieku (chociaż oczywiście im starszy, tym bardziej prawdopodobne). Oto kilka niezbyt przyjemnych faktów. Mężczyźni w średnim wieku (40-50 lat) umierają z udaru półtora raza częściej niż ich rówieśnicy. Niektóre rodzaje udarów, takie jak krwotok ubarachnoidalny, występują najczęściej u młodych mężczyzn po gwałtownym wzroście ciśnienia krwi. Jeśli więc masz nagły ból głowy, nudności lub wymioty, kołatanie serca, zaczerwienienie twarzy i pot pojawia się podczas silnego stresu fizycznego, stresu czy nawet podczas stosunku, zapomnij o sztangi, dziewczynie, brutalnym szefie i wezwij pogotowie. Tym razem statystyki są po Twojej stronie - pod warunkiem terminowego i kompetentnego leczenia, tylko co dwudziesty grozi śmierć.

3. Główną przyczyną udaru jest nadciśnienie tętnicze. PRAWDA ✅

Według różnych badań od 75 do 90% wszystkich udarów występuje przy nadciśnieniu. Ryzyko udaru mózgu u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym jest średnio o 40% wyższe. Dzieje się tak, ponieważ przewlekłe nadciśnienie zużywa się i deformuje delikatną cienką ścianę naczyń mózgowych. W rezultacie albo całkowicie staje się cieńszy i w pewnym momencie pęka, albo odkształca się i pogrubia, zmniejszając światło naczynia. W pierwszym przypadku dostaniesz krwotoku mózgowego, który lekarz (i najprawdopodobniej już patolog) nazwie udarem krwotocznym. A w drugim - udar niedokrwienny, gdy światło zostaje całkowicie zamknięte, a obszar mózgu w rezultacie pozostanie bez tlenu.

4. Nadciśnienie tętnicze to choroba kobieca. MIT 🚫

Mężczyźni i kobiety równie często cierpią na nadciśnienie. Wystarczy wiedzieć o ich chorobie (i odpowiednio leczyć) 70% kobiet z nadciśnieniem i tylko 35% mężczyzn.

5. Chrapanie może prowadzić do udaru. PRAWDA ✅

Wiele badań pokazuje, że chrapanie to nie tylko drobna uciążliwość, ale zaburzenie snu, które zwiększa ryzyko udaru. Wyjaśnienie jest proste: wraz z chrapaniem zmniejsza się dopływ tlenu do mózgu, a tym samym zwiększa się ryzyko udaru mózgowo-naczyniowego.

6. Uderz jak grom z jasnego nieba. Byłem zdrowy jak byk, a teraz kłamiesz i dmuchasz bańkami. MIT 🚫

To też się zdarza, ale rzadko. Zwykle organizm próbuje ostrzec o kłopotach. Skoki ciśnienia, bóle głowy, a nawet przemijające zaburzenia krążenia mózgowego. Niestety nie wszyscy zwracają uwagę na chwilowe osłabienie lub drętwienie kończyny czy zaburzenia mowy i wzroku. W końcu takie ataki trwają nie dłużej niż 10-15 minut, a następnie znikają bez śladu. Tylko najbardziej podejrzliwi przypuszczą, że pójdą do lekarza. I będą mieli absolutną rację. Lekkie ataki wskazują na wysokie ryzyko pełnego udaru. Terminowe badanie najprawdopodobniej ujawni rozwijającą się chorobę naczyń mózgowych, a wczesne leczenie pomoże uniknąć dużych problemów.

7. Udar zawsze kończy się paraliżem. MIT 🚫

Jeśli część mózgu odpowiedzialna za ruch zostanie uszkodzona, to oczywiście mięśnie osłabną się do punktu paraliżu. Jeśli jednak uszkodzone naczynie znajduje się w innym miejscu, objawy mogą być bardzo zróżnicowane: obniżona wrażliwość, zaburzenia widzenia lub mowy, niestabilność chodu i utrata równowagi.

8. Wysoki poziom cholesterolu przyspiesza udar. PRAWDA ✅

Sam wiesz, że nadmiar cholesterolu odkłada się na wewnętrznych ścianach tętnic, tworząc blaszki miażdżycowe. Następnie wokół nich rośnie tkanka łączna i odkłada się wapń, w wyniku czego naczynie ulega deformacji, zwężeniu światła i chronicznej niewydolności ukrwienia narządów, w tym mózgu. A jeśli wysoki poziom cholesterolu jest uzupełniany przez nadciśnienie, sprawy przybierają zły obrót. Płytki rosną szybciej i stają się niestabilne, to znaczy mogą w dowolnym momencie oderwać się od ściany i zatkać naczynie - w rzeczywistości pozostawiają mózg bez jedzenia i tlenu.

9. Jeśli dojdzie do paraliżu, przez resztę życia będziesz warzywem. MIT 🚫

Oprócz nowoczesnych, skutecznych zabiegów i specjalnych programów regeneracyjnych istnieją również zasoby własnego organizmu. Niezbyt uszkodzone komórki mózgowe są w stanie wyzdrowieć, a funkcje martwych neuronów mogą przejąć nieuszkodzone obszary.

10. Nawet jeśli znów będziesz poruszać się pieszo, przez resztę życia będziesz nucić jak nierozsądne dziecko. PÓŁPRAWDA ✅ 

Wszystko zależy od lokalizacji udaru. Środek mowy znajduje się na lewej półkuli. Jeśli to ona ucierpiała, musisz ponownie nauczyć się mówić, czytać i pisać, a pomyślny wynik nie jest w żaden sposób gwarantowany. W przypadku udaru prawej części mózgu mowa pozostanie całkowicie, ale innych problemów nie da się uniknąć.

11. Mimo wszystko na pewno pozostaniesz głupcem. PÓŁPRAWDA ✅

To może się zdarzyć. U około jednej czwartej wszystkich osób, które przeżyły udar, po kilku miesiącach rozwija się demencja naczyniowa lub po prostu demencja. Po pierwsze, pogarsza się pamięć i uwaga, spowolnienie myślenia, upośledzenie zdolności poruszania się w czasie i przestrzeni, a wszystko kończy się całkowitą niezdolnością do samodzielnego istnienia. Nie ma nic do zrobienia, jeśli ucierpiała strefa mózgu o strategicznym znaczeniu dla aktywności intelektualnej. Jednak demencja naczyniowa jest częściej wynikiem niezauważalnych mikro udarów, które stopniowo niszczą korę mózgową. Możesz pocieszyć się faktem, że dzieje się to zwykle w bardzo podeszłym wieku. Ale jeśli nie planujesz umrzeć młodo, lepiej zadbać o swoje naczynia z wyprzedzeniem, aby nie spędzić ostatnich lat swojego życia w szaleństwie.

12. Udar można przewidzieć na podstawie oczu. PRAWDA ✅

Nie przez specjalny wyraz zagłady, ale przez zmiany i uszkodzenie naczyń krwionośnych oczu - mają one podobną budowę do naczyń krwionośnych mózgu. Na przykład osoby ze zwyrodnieniem siatkówki są o 70 procent bardziej narażone na udar.

13. Siedzący tryb pracy nie jest oczywiście najbardziej użyteczną rzeczą na świecie, ale nie ma to nic wspólnego z udarem. MIT 🚫

Siedzący tryb życia, zwłaszcza gdy spędzasz prawie cały dzień siedząc przy stole z pochyloną głową m.in. upośledza krążenie mózgowe. Ale nic śmiertelnego. Badania amerykańskich lekarzy wykazały, że nawet codzienny półgodzinny spacer zmniejsza ryzyko udaru. Jeszcze lepsze jest pływanie przez 30-40 minut kilka razy w tygodniu lub inna regularna i umiarkowana aktywność fizyczna. Wręcz przeciwnie, zbyt intensywne ćwiczenia siłowe mogą podnieść ciśnienie krwi. Nie, nikt nie zachęca do omijania drzwi swojej ulubionej siłowni. Po prostu idź czasem do lekarza, aby zmierzyć ciśnienie krwi.

14. Przełom nadciśnieniowy występuje tylko u pacjentów z przewlekłym nadciśnieniem. MIT 🚫

Kryzys (gwałtowny skok ciśnienia w porównaniu ze zwykłym poziomem) może być wywołany stresem, nadmiernym stresem psychicznym, przedawkowaniem alkoholu lub narkotyków. Jeśli po sesji burzy mózgów lub skurczu szefów poczujesz silny ból głowy lub nudności, a na skórze pojawiły się czerwone plamy - nie wahaj się, wezwij pogotowie, sprawa może skończyć się obrzękiem mózgu lub udarem. I nie próbuj samodzielnie zmniejszać ciśnienia - ten proces powinien być ściśle kontrolowany przez lekarza.

15. Nadwaga zwiększa ryzyko udaru. PRAWDA ✅

I to nie tyle sama waga, ile rozkład tkanki tłuszczowej w organizmie. Niedawno izraelscy lekarze przeprowadzili badanie wśród mężczyzn w średnim wieku i udowodnili, że przy występowaniu otyłości trzewnej (czyli wtedy, gdy tłuszcz gromadzi się głównie w brzuchu), ryzyko zgonu z powodu udaru jest znacznie zwiększone. Co w ogóle nie jest zaskakujące - ten typ otyłości zaburza metabolizm tłuszczów i węglowodanów w organizmie, powodując rozwój cukrzycy i miażdżycy.

16. Skalpel neurochirurga to najlepszy sposób leczenia udaru. PRAWDA ✅

Ale nie zawsze. Chirurgiczne usunięcie krwiaka (skrzepów krwi, które wyciekły z pękniętego naczynia krwionośnego) może uchronić ofiary przed krwotokiem mózgowym (udarem krwotocznym). W niektórych przypadkach operację można wykonać metodą mało traumatyczną. W znieczuleniu miejscowym do głowy mocuje się specjalny aparat, wykonuje się nacięcie skóry o długości 2-3 cm i wierci się w czaszce niewielki otwór o średnicy około 1 cm, przez który dokładnie w chore miejsce wprowadza się ewakuator krwiaka. W mózgu nie ma receptorów bólu, więc wszystko jest absolutnie bezbolesne i nie wymaga znieczulenia.

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить

Nuga Best Produkty