Nuga best zaprasza do salonu!  

Pon. – Pt.  8:00  – 16:00

ul. Trybunalska 4

Świdnica 58-100

 

Świdnica , do 1945 roku - Schweinitz ( polska Świdnica )- wieś w Polsce w powiecie zielenogurskim w województwie lubuskim . Centrum administracyjne gminy Świdnica .Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z początku XIV wieku. Świdnica wzmiankowana jest w 1396 roku jako własność Heinricha Młodszego von Killitz. Przedstawiciele tej niemieckiej rodziny arystokratycznej mieli swój rodowy majątek w Świdnicy do końca XVI wieku. W 1702 r. Świdnica przeszła na własność Ottona Abrahama Debicha, który był właścicielem wsi do 1718 r. W kolejnych latach XVIII i XIX w. Wieś wielokrotnie przechodziła we własność różnych rodzin arystokratycznych.

23 grudnia 1514 r. Król Władysław III Varnenchyk nadał Świdnicy status miasta z prawem do organizowania ośmiu dorocznych jarmarków. W XVII wieku Świdnica została pozbawiona statusu miasta w wyniku rywalizacji z pobliską Zieloną Górą .

W XIX wieku wieś została podzielona na dwie części. W 1842 r. Jedna z części Świdnicy liczyła 148 domów i 844 mieszkańców. W tej części wsi działał młyn, cegielnia i wytwórnia likierów. W drugiej części wsi było 145 domów i 722 mieszkańców. Ta część wioski specjalizowała się w hodowli bydła.

W latach 1975-1998 Świdnica należała do województwa zelenogurskiego.Kościół katolicki św. Marcina jest zabytkiem kultury województwa lubuskiego.

Kościół luterański, zbudowany pod koniec XVIII wieku. Zabytek kultury województwa lubuskiego.

Zespół pałacowy z 1602 roku. Zabytek kultury województwa lubuskiego. W jednym z budynków tego kompleksu mieści się Muzeum Archeologiczne Środkowej Odry .

Park Pałacowy.

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить

Nuga Best Produkty